معرفی روتر مش وای‌فای با مودم کابلی Docsis 3.0 نت‌گیر
۱۳۹۷-۰۵-۰۲
مبدل USB 2.0 به Gigabit Ethernet یونیتک Y-2507
۱۳۹۷-۰۵-۰۲

به‌زبان ساده، شبکه محلی (LAN) به گروهی از کامپیوترها و سایر دستگاه‌ها اطلاق می‌شود که از طریق شبکه با یکدیگر در ارتباط هستند و از طرف دیگر همه آن‌ها در یک مکان که معمولا یک ساختمان مانند اداره یا خانه است قرار دارند. اما، بهتر است نگاه دقیق‌تری به‌این موضوع داشته باشیم.LAN چیست؟

وقتی صجت از LAN می‌شود، فقط از نام آن دو مسئله برای‌مان مشخص می‌شود، تمام دستگاه‌هایی که در آن قرار دارند شبکه شده‌اند و در ضمن محلی هستند. در واقع، همین محلی بودن است که باعث تعریف این اصطلاح می‌شود و آن‌را از شبکه‌های دیگر مانند شبکه‌های گسترده (WAN) و شبکه‌های کلان شهری (MAN) جدا می‌سازد.

شبکه‌های محلی عمدتا به یک ناحیه کوچک که معمولا یک ساختمان است محدود می‌شوند. هرچند که نمی‌توان این نکته را با قطعیت از نیازهای ضروری این نوع شبکه دانست. این مکان می‌تواند خانه یا محل کسب‌وکار کوچک‌تان و فقط شامل چند دستگاه باشد. اما، ممکن است مکانی بزرگ‌تر مانند یک ساختمان اداری بزرگ که شامل صدها یا هزاران دستگاه است بشود.

با این‌حال، بدون درنظر گرفتن اندازه مکان موردبحث، مشخصه مهم شبکه محلی کامپیوتر متصل بودن دستگاه‌هایی است که در یک مکان محدود و واحد قرار گرفته‌اند.

مزیت‌ها و فواید استفاده از LAN مشابه مزیت‌های دستگاه‌هایی است که با یکدیگر شبکه شده‌اند. این دستگاه‌ها می‌توانند یک ارتباط اینترنت را با یکدگیر به‌اشتراک بگذارند، یا اشتراک فایل داشته باشند، یا از پرینترهای اشتراک‌گذاری شده برای چاپ اسناد استفاده کنند.

چه نوع فناوری‌هایی در LAN استفاده شده است؟

نوع فناوری که در LAN استفاده شده وابستگی شدیدی به تعداد دستگاه‌ها و سرویس‌های ارائه شده در شبکه دارد. دو مورد از رایج‌ترین و مرسوم‌ترین گونه‌های ارتباطی در LANهای مدرن، بدون درنظر گرفتن اندازه، کابل‌های اترنت و وای‌فای هستند.

در خانه‌ها و شرکت‌های کوچک، معمولا شاهد مودمی که ارتباط اینترنت را فراهم می‌کند، روتری که به دستگاه‌های دیگر امکان به‌اشتراک‌ گذاشتن آن ارتباط و هم‌چنین ارتباط با یکدیگر را فراهم می‌کند، و یک اکسس پوینت وای‌فای که برقراری ارتباط وایرلس دستگاه‌ها با شبکه را امکان‌پذیر میکند هستیم. برخی از اوقات، تمام این فانکشن‌ها در داخل یک دستگاه واحد ترکیب شده‌اند. حتی، گاهی اوقات دستگاه‌هایی تحت عنوان سوییچ‌ها را می‌بینیم که به‌کمک آن‌ها می‌توان یک ارتباط اترنت را به چندین نقطه ارتباطی تقسیم کرد.

در LANهای بزرگ‌تر نیز معمولا شاهد همین تجهیزات هستیم، تنها منطقه تحت پوشش آن‌ها بیشتر است. این بزرگ بودن مقیاس شامل تعداد دستگاه‌هایی که باید استفاده شود و هم‌چنین میزان قدرت آن‌ها می‌شود. به‌عنوان مثال، روترها و سوییچ‌های حرفه‌ای ممکن است در یک زمان به تعداد خیلی زیادی از ارتباطات سرویس دهند، علاوه بر این امنیت مورد بحث در این مقیاس بالاتر و گزینه‌های مانیتورینگ نیز در سطح پیشرفته‌ای قرار دارد.

پس، شبکه‌های WAN و MAN چیستند؟

شبکه‌های گسترده (WAN) و شبکه‌های کلان شهری (MAN) شباهت زیادی به‌هم دارند. در کنار آن، شبکه‌های CAN را داریم که گاهی اوقات مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته، وقتی به معانی این اصطلاحات دقت می‌کنیم متوجه می‌شویم که همه آن‌ها به‌نوعی یکدیگر را پوشش می‌دهند و واقعا تعریفی وجود ندارد که همه روی آن اتفاق نظر داشته باشند. اساسا، آن‌ها شبکه‌هایی هستند که چندین شبکه LAN را به‌هم متصل می‌کنند.

اما اگر بخواهیم تفاوت آن‌ها را مشخص کنیم، MAN شبکه‌ای است که از چندین شبکه LAN متصل به یکدیگر از طریق شبکه‌های فوق سریع تشکیل شده‌ است و همه آن‌ها در داخل یک شهر یا منطقه بزرگ قرار دارند. از طرف دیگر، WAN هم از چندین LAN تشکیل شده، ولی منطقه جغرافیایی آن خیلی بزرگ‌تر از یک شهر است و ممکن است با استفاده از فناوری‌های گوناگون از جمله اینترنت به‌هم متصل شوند. و CAN هم شبکه‌ای متشکل از چندین LAN است که در سطح مدرسه استفاده می‌شود.

در این قسمت برای این‌که دقیق‌تر با WAN آشنا شوید مثالی می‌زنیم. فرض کنید شرکتی دارای شعبه‌های گوناگون در سه مکان مختلف در یک کشور یا حتی در سطح دنیا است. هرکدام از این مکان‌ها شبکه LAN خودش را دارد. همه این LANها به‌عنوان بخشی از شبکه کلی با یکدیگر در ارتباط هستند. شاید این ارتباط از طریق ارتباط اختصاصی، خصوصی و حتی از طریق اینترنت باشد. موضوع آن است که ارتباط بین LANها نه سرعت بالایی دارد، نه آن‌چنان قابل اطمینان است و نه به‌اندازه ارتباطات بین دستگاه‌های روی یک LAN ایمن است.

در واقع، اینترنت بزرگ‌ترین WAN در سطح جهان است و هزاران هزار LAN در سراسر دنیا را به‌هم ارتباط داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *