دو حالت Access Point و Repeater در روترها چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟
۱۳۹۷-۰۴-۱۲
۱۱ فرمان شبکه در ویندوز که هر مدیر شبکه‎ای باید از آن آگاه باشد
۱۳۹۷-۰۴-۱۲

شرکت لینک‌سیس در چند سال اخیر، سبد محصولات سوییچ خود را ارتقا داده و سعی کرده مدل‌های متنوعی با امکانات گسترده برای همه طیف‌های مشتریان فراهم کند. همه سوییچ‌های اترنت این شرکت گیگابیتی هستند و دیگر سوییچ صد‌مگابیتی به فروش نمی‌رسد. از فناوری‌های سبز در مصرف بهینه انرژی سود می‌برند و درگاه‌هایی با استانداردها و سرعت‌های متنوع برای کاربردهای گوناگون در شبکه فراهم می‌سازند. سوییچ‌های لینک‌سیس به سه دسته مجزای غیرمدیریتی (Unmanaged)، اسمارت (Smart) و مدیریتی (Managed) تقسیم می‌شوند.سری غیرمدیریتی LGS100

در این دسته عمدتا سوییچ‌های خانگی و اداری کوچک برای راه‌اندازی و اتصال یک شبکه محلی ساده قرار دارند. این سوییچ‌ها به سادگی نصب و دستگاه‌های شبکه دراصطلاح با plug-and-play وارد شبکه می‌شوند.  به پنل مدیریتی یا پیکربندی و تنظیمات راه‌اندازی اولیه نیازی ندارند. در این دسته کاربران می‌توانند مدل‌های ۵، ۸، ۱۶ و ۲۴ درگاهه خریداری کنند. تمامی سوییچ‌ها گیگابیتی هستند. برخی مدل‌ها به درگاه‌های PoE+ نیز مجهز هستند تا برق دستگاه متصل به سوییچ هم تامین شود. سوییچ‌های مدل‌های ۵، ۸ و ۱۶ درگاهه برای مصارف دسکتاپ مناسب هستند و ۲ مدل ۲۴ درگاهه (یک مدل PoE+) طراحی مناسب برای استفاده در رک‌ها (Rackmount) دارند. همین‌طور، شاهد یک مدل ۸ و ۱۶ درگاهه PoE+ هستیم. بنابراین کاربران می‌توانند به‌طور آزاد هر سوییچ مناسب با نیازشان را انتخاب و در شبکه استفاده کنند.

سری اسمارت LGS300

سوییچ سری اسمارت برای کسب‌وکارهای رده متوسط که دنبال محصولاتی با کیفیت و کارایی بالا ولی قیمت مقرون‌به‌صرفه هستند؛ طراحی شدند. این سوییچ‌ها هم همگی گیگابیتی هستند، از پنل مدیریتی و نصب آسان سود می‌برند، برای مصارف VOIP بهینه‌سازی شدند و می‌توانند با اولویت‌بندی ترافیک شبکه براساس دیتا، ویدیو، صوت و غیره در لایه‌های ۲ و ۳ شبکه؛ کیفیت شبکه را تضمین کنند. این سوییچ‌ها در مدل‌های ۸، ۱۶ و ۲۴ درگاهه طراحی شدند و برخی مدل‌ها از قابلیت PoE+ سود می‌برند. از استانداردهای ۸۰۲.۳az برای مصرف بهینه انرژی، استاندارد ۸۰۲.۱X برای امکانات امنیتی روی هریک از درگاه‌ها، DHCP Snooping، استاندارد ۸۰۲.۱q برای VLAN ،QoS و SNMP بهره‌مند هستند. برخی مدل‌ها از دو درگاه ۱۰ گیگابیتی مشترک SFP سود می‌برند تا امکان استفاده از این سوییچ‌ها در شبکه‌های پرسرعت ۱۰Gbps نیز فراهم شود. باز هم شاهد دو نوع طراحی دسکتاپ و رک‌ماند برای این سوییچ‌ها هستیم تا مشتری براساس نیازش بتواند یک مدل را انتخاب کند.

سری مدیریتی LGS500

محصولات این رده برای شبکه‌های بزرگ و گسترده، سازمان‌ها و مشتریان پرتوقع عرضه شدند. ترکیبی از قدرتمندی و کارایی را به نمایش می‌گذارند و ضمن این‌که بسیار پایدار و قابل‌اعتماد در شبکه ظاهر می‌شوند؛ انواع ویژگی‌ها و امکانات پیشرفته را برای کسب‌وکارها برحسب اندازه و شبکه‌ای که دارند؛ فراهم خواهند کرد. شرکت‌های کوچک استارت‌آپی یا کسب‌وکارهای متوسط بازار هم می‌توانند مشتری سوییچ‌های مدیریتی سری LGS500 لینک‌سیس باشند. در این دسته شاهد چهار مدل ۲۸ و ۵۲ درگاهه هستیم که دو مدل همراه با قابلیت PoE+ عرضه شدند. هر ۴ مدل رک‌ماند و مناسب برای استفاده در تجهیزات رک هستند. ترکیبی از درگاه‌های یک گیگابیتی و۱۰ گیگابیتی SFP برای مشتری فراهم می‌کنند و در مدل‌های ۵۲ درگاهه شاهد درگاه‌های اختصاصی SFP+ برای شبکه‌های ۱۰Gbps هستیم. به‌طورکامل در لایه ۲ و ۳ قابل مدیریت و مسیریابی نشان می‌دهند. انواع سیاست‌های کنترلی و امنیتی در این لایه‌ها قابل اعمال به سوییچ است و در لایه ۳ از سرویس‌های QoS سود می‌برند. این سوییچ‌ها از هر نظر برای استفاده در شبکه‌های دارای ترافیک و دستگاه‌های متعدد مناسب و سفارشی‌سازی شده‌اند. از استانداردهای مصرف بهینه انرژی استفاده می‌کنند و مدل ۵۲ درگاهه PoE+ می‌تواند تا ۳۸۴ وات انرژی روی درگاه‌های RJ45 برای دستگاه‌های دیگر فراهم کند.

منبع: ماهنامه شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *